Dlaczego zimowe opony?

Zapoznaj się

Dlaczego zimowe opony?

Warunki drogowe zimą, w naszej strefie klimatycznej, są wybitnie niestabilne. Szczególnie w ostatnich latach, kiedy temperatura zmienia się w ciągu kilku godzin, a co za tym idzie, nawierzchnia jezdni staje się raz mokra, a za chwilę śliska, jazda samochodem staje się niebezpieczna. Aby ryzyko takiej jazdy zmniejszyć do minimum, na tę porę roku zakłada się opony zimowe.

Kiedy i gdzie zrobić wymianę?

wymiana oponOpony zimowe charakteryzują się wykonaniem z surowca odpornego na niskie temperatury oraz głębszym niż standardowy, protektorem, dzięki któremu poślizg na błotnej lub śnieżnej nawierzchni jest utrudniony. Zwiększa to bezpieczeństwo jazdy. Opony trzeba wymieniać pozna jesienią lub z początkiem zimy, tzn. z nastaniem pierwszych przymrozków. Wymiana opon musi odbywać się w specjalistycznym warsztacie, gdyż opona przed założeniem musi być wyważona. Ponadto trzeba również zadbać o odpowiednie ciśnienie atmosferyczne w nowo założonych oponach. Czynności związane z wymianą opon wykonują mechanicy w warsztatach, wykorzystując specjalistyczne oprzyrządowanie. Nie wymagają one zbyt wiele czasu – około  1 godz. Warsztatów, w których można wymienić opony, jest bardzo dużo. Są takie warsztaty, które zajmują się tylko wymianą opon i one najczęściej mają również przechowalnie opon do następnego sezonu. Usługę wymiany opon wykonują również warsztaty mechaniczne, a nawet myjnie samochodowe, jeśli dysponują dodatkowym pomieszczeniem i oprzyrządowaniem.

Oczywiście odpowiednie anonsy z adresami tych warsztatów można znaleźć w internecie. Ponadto w większości tych warsztatów można również zamówić nowe opony. Okres trwałości opon, niezależnie od stopnia zużycia, jest ograniczony. Trzeba o tym pamiętać, gdyż nadmiernie zużyta i nie w pełni sprawna opona jest niebezpieczna i stwarza zagrożenie.