Sztuczna inkubacja jaj

Zapoznaj się

Sztuczna inkubacja jaj

Początki sztucznych lęgów zaczęły się już kilkaset lat wcześniej w krajach bliskiego wschodu, jednakże zdecydowanie później zostały one wprowadzone w krajach europejskich. W przeciągu tych lat cała budowa urządzeń sztucznych wylęgów została udoskonalona, a wiedza o sposobie ich przechowywania powiększona i doprecyzowana. Po co są tak naprawdę inkubatory i do czego służą?

Sztuczne lęgi ptaków w inkubatorach do jaj

inkubator do jajNajważniejszą rolę w inkubatorach pełnią sztuczne klucie, które są urządzeniami wylęgowymi zapewniającymi warunki zbliżone do naturalnej nasiadki. Sztuczne wylęganie posiada wiele zalet, dlatego coraz więcej osób decyduje się na korzystanie z takiego rodzaju lęgu drobiu domowego. Przede wszystkim taka hodowla zwiększa szybkość lęgu, którego rozwój jest kontrolowany, co oznacza, że możemy mieć wpływ na ograniczenie mieszania krwi w stadach. Dodatkowo możemy bez problemu rozpocząć planowanie lęgów nawet i w okresie zimowym, nie czekając na naturalne nasiadki kur oraz wykluwanie ptaków w zamierzonym terminie co jest szczególnie ważne dla hodowców, którzy planują targi w określonym czasie z nowym przychówkiem. Każdy hodowca posiadający inkubator do jaj musi zdawać sobie sprawę z tego, że z nie każdego jaja może wykluć się pisklę. Na szczęście wyniki wylęgu piskląt mieszczą się w granicach od 85 do 97 procent co daje nam wylęg prawie wszystkich jaj umieszczonych w inkubatorze. 

Z roku na rok coraz więcej hodowców decyduje się na wykorzystywanie metody sztucznego wylęgu jaj, ponieważ chcą oni spróbować swych sił w tym zakresie. Ze względu na wciąż rosnące zainteresowanie na rynku jest wiele dostępnych inkubatorów do jaj, jednakże ich wybór nie jest wcale prosty, ponieważ musi być dostosowany do możliwości uzyskania jaj wylęgowych.