Życie po udziale w wypadku

Zapoznaj się

Życie po udziale w wypadku

Wypadek komunikacyjny to zawsze traumatyczne przeżycie. Niezależnie od tego, czy jesteśmy kierowcą, pasażerem, pieszym, czy spowodowaliśmy wypadek własnym zachowaniem, czy jesteśmy tylko przypadkowym uczestnikiem – to przeżycie pozostanie w nas na długo. Żeby poradzić sobie z trudnymi wspomnieniami, nierzadko potrzebna jest pomoc psychologa.

Jak wrócić do normalności po wypadku?

jak radzić sobie po wypadkuJeśli braliśmy kiedyś udział w wypadku, doskonale wiemy, jak trudne i traumatyczne to przeżycie. Długie tygodnie spędzone w szpitalu, uciążliwa rehabilitacja, straty materialne – to tylko niektóre z przykrych konsekwencji uczestnictwa w zdarzeniu drogowym. Często zadajemy sobie wówczas pytanie, jak radzić sobie po wypadku. Przede wszystkim bardzo ważne jest wsparcie najbliższych. Rodzina i przyjaciele potrafią bardzo pomóc w ciężkich chwilach, ich obecność, rozmowa, ciepłe słowo potrafi zdziałać prawdziwe cuda. Jeśli mimo to nie możemy poradzić sobie z traumą, warto umówić się na wizytę u terapeuty. Profesjonalny psycholog pomoże nam przepracować te trudne wydarzenia, zwalczyć strach, poczucie winy, obawę przed kierowaniem pojazdem, zrozumieć, że nierzadko za wypadek komunikacyjny odpowiadają trudne warunki atmosferyczne, stan techniczny auta, zdarzenia losowe i niezależne od woli człowieka. Taka pomoc bywa niezastąpiona zwłaszcza w sytuacji, kiedy obwiniamy się za spowodowanie wypadku, w którym ucierpiały inne osoby.

Przepracowanie traumy powypadkowej jest długim, trudnym i żmudnym procesem, przez który jednak trzeba przejść, by wrócić do normalnego życia. Bardzo ważne jest, by odczuwać zarówno wsparcie ze strony najbliższych osób, jak i profesjonalistów pomagających nam rozprawić się z traumą i znów cieszyć się pełnią życia, bogatsi o nowe doświadczenia.